OVSACBC2R8
Manufacturer
TT Electronics / Optek Technology
VIGOR # :
Description
LED BLUE-GREEN CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
OVSACBC2R8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue-Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:560mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.9V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:505nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.95mm