SSL-LX15IC-TR
Description
LED RED CLEAR SOT23-3 SMD
DataSheet
SSL-LX15IC-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:10mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:3.00mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:635nm
Features:-
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23-3
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.05mm