LB E67C-Q1S2-35-0-30-R18-Z
Description
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD
DataSheet
LB E67C-Q1S2-35-0-30-R18-Z PDF
Type Description
Series:Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:175.5mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.9V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:469nm
Wavelength - Peak:464nm
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm