LB T66G-U1BA-59-0-20-R33-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LB T66G-U1BA-59-0-20-R33-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED® Black
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1345mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:2.58mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):3.50mm