SML032RGB1T1
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED RGB CLEAR 1412 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SML032RGB1T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:350mcd Red, 500mcd Green, 125mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.30mm x 2.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Red, 3.3V Green, 3.2V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:630nm Red, 530nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:1412 (3530 Metric)
Supplier Device Package:1412 (3530)
Size / Dimension:3.50mm L x 3.00mm W
Height (Max):1.45mm