VLMO3000-GS18
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
VLMO3000-GS18 PDF
Type Description
Series:VLM.3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:5.6mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.85mm