LB T776-J2L2-1-0-10-R18-Z
Description
LED BLUE CLEAR SMD
DataSheet
LB T776-J2L2-1-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED® - Reverse Gullwing
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:11.8mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:465nm
Wavelength - Peak:428nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm