LB T673-M2P1-25-Z
Description
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LB T673-M2P1-25-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:39mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:471nm
Wavelength - Peak:466nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm