LP T770-H2J2-1-0-10-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR SMD BOTTOM ENTRY
DataSheet
LP T770-H2J2-1-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED® - Reverse Gullwing
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:5.33mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:557nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm