LB M47C-P1R2-35-1-20-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR SMD BOTTOM ENTRY
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LB M47C-P1R2-35-1-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:Mini TOPLED® Santana
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:112.5mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.6V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Z-Bend
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:4.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.50mm