LA 3366-R1T2-1-0-20-BULK
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED AMBER DIFFUSED T-1 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LA 3366-R1T2-1-0-20-BULK PDF
Type Description
Series:Radial
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:281mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:70°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:615nm
Wavelength - Peak:622nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1
Size / Dimension:-
Height (Max):4.80mm