LA A676-Q2T1-1-0-20-R33-Z
Description
LED AMBER CLEAR SMD R/A
DataSheet
LA A676-Q2T1-1-0-20-R33-Z PDF
Type Description
Series:SIDELED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:222.5mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:615nm
Wavelength - Peak:622nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:4.00mm L x 3.60mm W
Height (Max):4.20mm