LY T776-R1S2-4-0-20-R18-Z
Description
LED TOPLED YELLOW REV GW SMD
DataSheet
LY T776-R1S2-4-0-20-R18-Z PDF
Part Status:Obsolete
Color:Yellow
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:196mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:587nm
Wavelength - Peak:591nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm