LT P4SG-V2AB-36-45-1-20-R18-XX
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED POINTLED TF SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LT P4SG-V2AB-36-45-1-20-R18-XX PDF
Type Description
Series:PointLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1350mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:1.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:528nm
Wavelength - Peak:523nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.40mm L x 1.90mm W
Height (Max):0.88mm