LTRBR8SF-8A7B-0117-0-0-R33-ZP-XX
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED RGB DIFFUSED 6SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LTRBR8SF-8A7B-0117-0-0-R33-ZP-XX PDF
Type Description
Series:Multi CHIPLED
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:-
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:720mcd Red, 1100mcd Green, 360mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:3.00mm x 2.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:170°, 130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm Red, 528nm Green, 463nm Blue
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:6-SMD, No Lead
Supplier Device Package:6-SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 3.00mm W
Height (Max):0.95mm