CT DELSS1.12-ABBA-45-44G4-20-R18-VIS
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CT DELSS1.12-ABBA-45-44G4-20-R18-VIS PDF
Type Description
Series:FireFly
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Oval with Flat Top
Lens Size:1.40mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.6V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:530nm
Wavelength - Peak:525nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.40mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.70mm