LO T776-R2T1-24-0-20-R18-Z-F
Description
LED TOPLED ORANGE CLEAR SMD
DataSheet
LO T776-R2T1-24-0-20-R18-Z-F PDF
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:247.5mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:606nm
Wavelength - Peak:610nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm