HSME-A100-N32J1
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
HSME-A100-N32J1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.20mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:575nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm