BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3
Description
2000 LM COOL WHITE LINEAR MODULE
DataSheet
BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3 PDF
Type Description
Series:EB Series™ Gen 2
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED Module
Color:White, Cool
CCT (K):5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:2460lm (Typ)
Current - Test:700mA
Temperature - Test:25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):19.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:180 lm/W
Current - Max:1.4A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:560.00mm L x 24.00mm W
Height:6.10mm