LMH020-3000-30G9-00000TW
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED MOD 3000LM WHITE 3000K FLAT
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
LMH020-3000-30G9-00000TW PDF
Type Description
Series:LMH2 TrueWhite®
Package:Box
Part Status:Active
Type:LED Module
Color:White, Warm
CCT (K):3000K
Wavelength:-
Configuration:Round
Luminous Flux @ Current/Temperature:3000lm (2790lm ~ 3210lm)
Current - Test:900mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):34.4V
Lumens/Watt @ Current - Test:97 lm/W
Current - Max:900mA
CRI (Color Rendering Index):90
Viewing Angle:82°
Features:Dimming - WhiteLight
Size / Dimension:88.20mm Dia
Height:30.00mm
Light Emitting Surface (LES):68.00mm Dia