CLU026-1201C1-653M2G2
Manufacturer
Citizen Electronics Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
COB LED 6500K 80CRI 466LM
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
CLU026-1201C1-653M2G2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Cool
CCT (K):6500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:466lm (Typ)
Current - Test:90mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):34.6V
Lumens/Watt @ Current - Test:150 lm/W
Current - Max:230mA
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:-
Features:-
Size / Dimension:13.50mm L x 13.50mm W
Height:1.40mm
Light Emitting Surface (LES):9.80mm Dia
Lens Type:Flat
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
99037
LED LINEAR MOD 12W 2700K 12VAC