LA G6SP-EBFB-24-3A4B-140-R18-Z-VAR
Description
LED TOPLED ADV COLOR
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
LA G6SP-EBFB-24-3A4B-140-R18-Z-VAR PDF
Type Description
Series:Advanced Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Wavelength:617nm (612nm ~ 624nm)
Current - Test:140mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Lumens/Watt @ Current - Test:-
Current - Max:200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature:-
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-PLCC
Supplier Device Package:6-PLCC
Size / Dimension:0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)