L130-5090001400001
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
L130-5090001400001 PDF
Type Description
Series:LUXEON 3014
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White, Cool
CCT (K):5000K
Flux @ 85°C, Current - Test:-
Flux @ 25°C, Current - Test:22lm (Typ)
Current - Test:60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:118 lm/W
CRI (Color Rendering Index):90
Current - Max:100mA
Viewing Angle:116°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3014 Metric)
Supplier Device Package:3014
Size / Dimension:0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.83mm)