MXM8-PW50-0000
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
MXM8-PW50-0000 PDF
Type Description
Series:LUXEON 3535
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:White, Cool
CCT (K):5000K
Flux @ 85°C, Current - Test:-
Flux @ 25°C, Current - Test:36lm (Typ)
Current - Test:100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:116 lm/W
CRI (Color Rendering Index):80
Current - Max:150mA
Viewing Angle:115°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1414 (3535 Metric)
Supplier Device Package:3535
Size / Dimension:0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.053" (1.35mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0805J2001P80HQT
0805J2001P80HQT
CAP CER 1.8PF 200V C0G/NP0 0805
94HCB08RAT
94HCB08RAT
SW ROTARY DIP OCTAL 100MA 50V
97C08T
97C08T
SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V