L16PLT10CGRN
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
PILOT LIGHT RECT GRN 28VAC/DC
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
L16PLT10CGRN PDF
Type Description
Series:L16
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Incandescent
Lamp Color:Green
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Ratings:DC
Voltage:28V
Current:40mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.63" (16.00mm)
Lens Size:24.00mm x 18.00mm