5110F5-12V
Description
LED GREEN 5/21" HOLE PANEL MOUNT
DataSheet
5110F5-12V PDF
Type Description
Series:5110F
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.16" (4.06mm)
Lens Size:3mm, T-1
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:565nm
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 4.4" (111.80mm)