Q8P5CXXHR24E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 8MM PM PROMINENT RED P
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q8P5CXXHR24E PDF
Type Description
Series:Q8
Package:Tray
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:24V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.315" (8.00mm)
Lens Size:5.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:6000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)