FL1M-12SJ-1-G12V
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
LED GRN 12MM NUT 12VAC/DC STK
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
FL1M-12SJ-1-G12V PDF
Type Description
Series:FL1M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.47" (12.00mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:8000 ~ 10000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:180°
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)