PM5-B5R28V
Description
PANEL MOUNT ASSEM 5MM RED
DataSheet
PM5-B5R28V PDF
Type Description
Series:PM5
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Fresnel
Ratings:DC
Voltage:24V ~ 28V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.20" (5.08mm)
Lens Size:5.10mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:39mcd
Wavelength - Peak:660nm
Viewing Angle:120°
Termination Style:Wire Leads - 5.9" (150.00mm)