Q14F1BXXB110E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 110V 14MM FLUSH BLUE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q14F1BXXB110E PDF
Type Description
Series:Q14
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:110V
Current:6mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.55" (13.97mm)
Lens Size:10.00mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)