Q12P1CXXB24E
Description
INDICATOR 24V 12MM PROMINENT BLU
DataSheet
Q12P1CXXB24E PDF
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:24V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.47" (11.94mm)
Lens Size:8.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:800mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)