S18LGRYPQP
Manufacturer
Banner Engineering
VIGOR # :
Description
S18 EZ-LIGHT - 18 MM - IP67T
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
S18LGRYPQP PDF
Type Description
Series:S18L
Package:Box
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green, Red, Yellow
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:10V ~ 30V
Current:25mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.71" (18.00mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:4.1mcd Green, 1.1mcd Red, 0.8mcd Yellow
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)