Q14F1BXXG12E
Description
INDICATOR 12V 14MM FLUSH GREEN
DataSheet
Q14F1BXXG12E PDF
Type Description
Series:Q14
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.55" (13.97mm)
Lens Size:10.00mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:5mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)