Q8R1CXXR12E
Description
INDICATOR 12V 8MM RECESSED RED
DataSheet
Q8R1CXXR12E PDF
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.31" (7.87mm)
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:IP67
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5563603324F
5563603324F
LED 1" DOME GRN PMI 12V C1D2
PL22SHLR110
PL22SHLR110
PLT LIGHT 110 VAC/DC RED LED
LED 7MM RED PMI 24V W GASKET
Q8R1CXXR12E
Q8R1CXXR12E
INDICATOR 12V 8MM RECESSED RED
ORD 213/20-30 AT
ORD 213/20-30 AT
SWITCH REED SPST-NO 100MA 24V
SSB43LHE3_A/H
SSB43LHE3_A/H
DIODE SCHOTTKY 30V 4A DO214AA
LCMAX185-16-X
LCMAX185-16-X
CONN TERM RECT RING 185MM #M16