FL1M-12CW-1-R2V
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
LED RED 12MM NUT 2VAC/DC STK
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
FL1M-12CW-1-R2V PDF
Type Description
Series:FL1M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:2V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.47" (12.00mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:1000 ~ 1500mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:150°
Termination Style:Wire Leads - 7.3" (185.42mm)