44W-LRG12H-CWO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .250" LED 12V WIRE CLEAR RED
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
44W-LRG12H-CWO PDF
Type Description
Series:40
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green, Red
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:8.50mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:40mcd Green, 90mcd Red
Wavelength - Peak:565nm Green, 660nm Red
Viewing Angle:60°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)