1091QM7-12V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED IND LIGHT 12V YELLOW
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1091QM7-12V PDF
Type Description
Series:1091QM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Yellow
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:12V
Current:-
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)