FL1P-6QW-2-B110V
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
LED BLU 6MM SNAP 110VAC/DC STK
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
FL1P-6QW-2-B110V PDF
Type Description
Series:FL1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:110V
Current:15mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.00mm)
Lens Size:7.40mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2000 ~ 3000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:35°
Termination Style:Wire Leads - 7.3" (185.42mm)