1092M3-125VAC
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED PANEL INDICATOR AMBER 125V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1092M3-125VAC PDF
Type Description
Series:1092
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:125V
Current:25mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:13000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 4.6" (116.84mm)