MPR5BWDW12.0
Description
PNL MNT BLUE W/WIRE 12"
DataSheet
MPR5BWDW12.0 PDF
Type Description
Series:MPR5
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:4V
Current:25mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.32" (8.13mm)
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:15mcd
Wavelength - Peak:430nm
Viewing Angle:40°
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)