Q6P3BXXR24E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
LED PANEL MOUNT INDICATOR RED
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q6P3BXXR24E PDF
Type Description
Series:Q6
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:24V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.10mm)
Lens Size:3mm, T-1
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)