MPR3RDW12.0
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
LED PANEL INDICATOR RED 2.1V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
MPR3RDW12.0 PDF
Type Description
Series:MPR3
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:2.1V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.10mm)
Lens Size:3mm, T-1
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2mcd
Wavelength - Peak:700nm
Viewing Angle:20°
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)