1092QA3-28V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED PMI, AMBER, HI-DOME, 28V, 3/
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1092QA3-28V PDF
Type Description
Series:1092Q
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:28V
Current:25mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:13000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)