5102H5-12V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED GREEN 1/4" HOLE 12V PAN MNT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
5102H5-12V PDF
Type Description
Series:5102H
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:15mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:4mcd
Wavelength - Peak:565nm
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)