44W-NKG28H-CGO
Description
PMI .250" LED 28V WIRE CLEAR GRE
DataSheet
44W-NKG28H-CGO PDF
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:28V
Current:15mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:8.50mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:10000mcd
Wavelength - Peak:520nm
Viewing Angle:15°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)