PVL10FLS11
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
LED PANEL INDICATOR RED 1.8V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
PVL10FLS11 PDF
Type Description
Series:PVL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Clear
Ratings:-
Voltage:1.8V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.40" (10.16mm)
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)