Q12P1CXXB110E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 110V 12MM PROM BLUE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q12P1CXXB110E PDF
Type Description
Series:Q12
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:110V
Current:6mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.47" (11.94mm)
Lens Size:8.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:800mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)