Q14P3BXXHG110E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
LED PMI PROMINENT 110VAC GREEN
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q14P3BXXHG110E PDF
Type Description
Series:Q14
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:110V
Current:6mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.55" (13.97mm)
Lens Size:10.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2200mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)