Q19P1BXXB110E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 110V 19MM PROM BLUE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q19P1BXXB110E PDF
Type Description
Series:Q19
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:110V
Current:6mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.75" (19.05mm)
Lens Size:10.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:540mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)