PM5-B5B28V
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
PANEL MOUNT ASSEMBLY BLUE, 5MM
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
PM5-B5B28V PDF
Type Description
Series:PM5
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Fresnel
Ratings:DC
Voltage:24V ~ 28V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.20" (5.08mm)
Lens Size:5.10mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:128mcd
Wavelength - Peak:470nm
Viewing Angle:120°
Termination Style:Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Ingress Protection:IP67
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
6091212130F
6091212130F
LED PNL MT 9MM 12V CHROME GREEN